Blacha na rąbek – podstawowe informacje

Każdy kto budował dom, lub miał do czynienia z wymianą dachu stanął przed bardzo istotnym pytaniem – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że zadaszenie powinno przetrwać wiele lat w odpowiednim stanie. Oprócz istotnej funkcji ochrony domu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całej budowli nadające wyjątkowego charakteru.

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, dlatego teraz na rynku wybór jest naprawdę szeroki, również jeśli chodzi o kolory. Na pewno właściwy typ dachu trzeba dobrać do rodzaju zadaszenia, oraz musi współgrać z resztą budynku. Nie można również zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Rodzaje pokryć dachowych – charakterystyka

Wybór różnego rodzaju pokryć dachowych jest naprawdę urozmaicony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto zainteresować się poszczególnymi produktami a także ich plusami. Oczywiście, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, najlepiej skorzystać z rady specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że powinna być to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ takie zadaszenie jest inwestycją na wiele lat i nie opłaca się na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka ceramiczna – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo popularnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie polecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które dobrze tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie wyjątkowo chętnie używane w przypadku płaskich dachów. Na pewno jest to stosunkowo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym wyborem. Obecnie stosowane metody produkcji umożliwiają polepszenie trwałości papy. Mimo to niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na małą atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety minusem takiego rozwiązania jest potrzeba konserwacji, którą należy przeprowadzać raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest wykorzystywane zwłaszcza w przypadku trudnych pokryć dachowych. Nie można zapominać o regularnej impregnacji tego zadaszenia. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu zadaszenia jest na pewno jego niska cena;
  • strzecha – obecnie jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Czasami wykonuje się dachy ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną domu. Wbrew pozorom strzecha jest bardzo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Mimo wszystko, niewiele osób się na nie decyduje ze względu na wyjątkowo wysoką cenę pokrycia. Przykrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Jakie są rodzaje pokryć z blachy?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od wielu lat. Przykrycia z blachy obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a zwłaszcza dach z blachy na rąbek warto zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są materiały z cynku, aluminium lub miedzi. Najczęściej wybieranym materiałem również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Plusy dachu z blachy na rąbek

Blacha układana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Niewątpliwą zaletą tego typu dachu jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Bardzo istotne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu musi być tak zrobiona, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek charakteryzuje się nie tylko ciekawym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to odpowiednio odporne rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe bardzo dobrze komponuje się z dużymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi w nowoczesnym budownictwie. Kolejną zaletą przykrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpowszechniejszym kolorem jest ciemnoszary który pasuje do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe układane w rąbek mogą być wykorzystywane prawie na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeśli zachodzi potrzeba zainstalowania długich arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najkorzystniej wyglądają długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest formowany w trakcie produkcji.