Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał nietrwały. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one wykorzystanie na większą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu w okresie zimowym. Natomiast w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też znacznie krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to tylko kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być trwała i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba uchronić dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w danym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Uwzględniając skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego domu. Na rynku jest całkiem dużo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu firm. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje delegowany przez nas pracownik. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.