Kiedy przydają się elektronarzędzia i kto z nich korzysta?

W typowym domu przeważnie mamy elektronarzędzia, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Bywają takie elektronarzędzia, których używamy przy każdym remoncie mieszkania, ale także takie przyrządy, które używane są przy trudniejszych i bardziej rozbudowanych pracach, więc raczej nie ma potrzeby żeby kupować. Co to są te elektronarzędzia, jakie rozróżniamy i kto może się zainteresować zakupem ich?

Charakterystyka elektronarzędzi

Elektronarzędzia wynaleziono żeby przyspieszyć sporo prac naprawczych i domowych. Mają mały silnik elektryczny i są one napędzane prądem – w sklepach znajdziemy takie, które powinno się podłączyć do gniazdka, albo takie z akumulatorkiem. Są one mocne i umożliwiają wykonanie takich czynności, które zajęłyby bardzo dużo czasu za pomocą tradycyjnych ręcznych narzędzi, ewentualnie byłyby dosłownie nie do wykonania. Możemy zrobić za ich pomocą dziurę w murze, a także przeciąć jakieś mocne surowce. Wybierając elektronarzędzia koniecznie spójrzmy na sposób zasilania – te, które trzeba podłączyć do gniazdka z prądem nie będą się rozładowywały, mimo to będą kiepskim nabytkiem jeśli chcemy wykonywać prace w miejscu, w którym prądu nie ma, na przykład na działce. Dodatkowo powinniśmy być świadomi tego, że kable lubią się plątać. Elektronarzędzia, które posiadają akumulator często mają mniejszą moc i szybko się rozładowują. Nie mają za to przewodu więc są przenośne i możemy mieć je nawet w aucie.

Które elektronarzędzia przydadzą się podczas remontu?

Wiertarka

Chyba najczęściej widzianym w każdym mieszkaniu i takim elektronarzędziem, które każdy z nas zna jest wiertarka. Przydaje się w trakcie każdego remontu i pomaga przy wierceniu otworów w ścianie, drewnie albo metalu. Mamy możliwość zakupienia jej w wersji najprostszej, ale również z funkcją wiercenia udarowego, a co za tym idzie będziemy mogli zrobić otwory także w ścianie zbrojonej lub murze z cegieł. Jeżeli w planach mamy wiercenie otworów w betonie, kamieniu albo marmurze to może się przydać wiertarka z funkcją młota udarowego, tak zwana młotowiertarka.

Wkrętarka

Następnym elektronarzędziem będzie wkrętarka, mamy możliwość kupienia jej jako odrębne narzędzie, albo zakupić wkrętowiertarkę. Ta jest przydatna podczas przykręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Do tego przeważnie można użyć śrubokrętu, ale podczas większej ilości tego typu zadań, elektronarzędzie bardzo ułatwia i uefektywnia robotę.

Szlifierka

Zazwyczaj w garażu faceta spotkamy także szlifierkę, którą można wykorzystać do przecinania metalu, betonu albo ceramiki, ale również do wygładzania, czyszczenia albo likwidowania rdzy z różnych powierzchni.

Jakie jeszcze elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie?

W dodatku w warsztacie dość często odnajdziemy pilarkę, która wykorzystywana jest zazwyczaj do cięcia drewna lub metali lekkich.

Majsterkowicze bardzo często mają w swoim zestawie elektronarzędzi spawarkę. Pozwala ona na scalanie fragmentów z metalu za pomocą spoiwa. Prawie tak samo jest w przypadku lutownicy. Za jej pomocą także można na stałe połączyć części metalowe. Różnicą jest w tym przypadku to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zakwalifikujemy także frezarkę i strug elektryczny.

Źródło: Elkom – sklep internetowy z elektronarzędziami