Przez jak długi czas trwają wiazanki pogrzebowe?

Odejście bliskiej osoby to zawsze ciężkie momenty. Wiąże się to z przemyśleniami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pochówek. W ten sposób, wedle tradycji oddaje się szacunek bliskim zmarłym.

Ceremoniom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które praktykuje się od lat w celu zachowania pamięci po zmarłych.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z doczesnym światem są kwiaty – uznawane za symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Skąd tradycja wiązanek pogrzebowych?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy? W naszych realiach przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelkich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być odbiciem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Uosabiają one również pustkę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po określonym czasie więdnie – zatem wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter również metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach cechują się stonowaną kolorystyką. Ma to dodatkowo skłaniać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych rozmiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak i złożone kompozycje. Występuje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wieńce pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy?

Do tworzenia wiązanek pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość złożonym procesem, który wymaga od autora dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły lub półokrągły kształt i powstają na floretach lub iglastych gałązkach.

Do przygotowanego podkładu przyczepia się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale również umieścić do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z efektów pogrzebu, jest zasypanie grobu kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Jest tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez stałego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają niknąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje zazwyczaj szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach najbliżsi podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.