Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?

Okna stanowią ważny punkt naszych mieszkań. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i gwarantują dopływ światła słonecznego, regulują także temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach instaluje się różnego typu dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze przeważnie będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety koegzystowały z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Co najlepiej sprawdza się na oknach?

Rynek proponuje nam liczne dekoracje okienne. Współczesna technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) aranżacji. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorodnych materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Plisy – wady i zalety

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym plusem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od zamiarów, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione też w miejscach użytkowych.

Pośród mankamentów plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą otoczenia.

Bez wątpienia warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.