Jednym z nowopowstałych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa popularność jest zawód psiego fryzjera. Do spółki z postępującą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących usługi kosmetyczne dla naszych pupili.
Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone głównie dla pasjonatów zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi alternatywę dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez trudne studia.
Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym fachu? Co trzeba zrobić by zostać psim fryzjerem?
Kim jest groomer?
Choć powszechnie groomer kojarzony jest jako psi fryzjer, nie jest to stuprocentowa prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale także koty.
Ponadto praca groomera nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia. Wykonuje on także inne zabiegi kosmetyczne – przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje zwierzaki do różnego rodzaju wystaw.
Innym z zadań groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie insekty musi być usunięte z ciała pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.
By efektywnie świadczyć wszelkiego typu zabiegi groomer powinien dysponować dedykowanym instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.
Groomer funkcjonuje także w otoczeniu, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego zdaniem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobowiązany do cyklicznego czyszczenia swojego miejsca pracy oraz narzędzi, z których korzysta.
Jakie cechy charakteru sprzyjają pracy groomera?
Z całą pewnością zawód groomera nie jest przeznaczony dla wszystkich. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych cech.
Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Odpowiednie podejście to w tej aktywności bardzo dużo. Przeważnie zwierzęta buntują się gdy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych.
Groomer powinien w związku z tym być w stanie do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno oczekiwaną cechą jest tu cierpliwość.
Psiemy fryzjerowi potrzebna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z zachowaniem psa czy kota. Jest to też element, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do wystaw lub codziennej, eleganckiej prezencji.
Co trzeba zrobić by zostać groomerem?
Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Graduacja kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.
W trakcie kursu uczestnik zdobywa wiedzę na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i czyszczenia czworonogów.
Całość kursu wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o świecie zwierząt i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod okiem egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.